Гипсокартонът се използва за изграждане на вътрешни стени и тавани според така нареченото сухо строителство. Гипсокартонът се монтира чрез повдигане на парчетата и закрепването им към шпилки за стена.
Гипсокартонът се предлага в различни дебелини и в различна функционалност – обикновен гипсокартон, водоустойчив гипсокартон, огнеустойчив гипсокартон. Предната страна на гипсокартона обикновено е бяла, така че може да се боядиса според помещението и проектното решение. Гипсокартонът може да бъде устойчив на шум и влага, и може да се използва във всички помещения в сградата по предназначение
Предимства на сухото строителство и гипсокартона
Сухото строителство и в частност инсталацията с гипсокартон има своите отличителни предимства. Не случайно той се използва за монтажни дейности в най-различни стаи, където трябва да се правят нови стени, където се правят скрити инсталации на елементи, където се търси звукоизолираща стена, за окачени тавани, за декоративни елементи и много други приложения.
- Гипсокартонът може да бъде боядисан
- Не изисква шлайфане
- Гипсокартонът е по-стабилен от мазилката
- Повърхността е по-лесна за ремонт
- Гипсокартонът се предлага в различни конфигурации като дебелина и като функционалност на материала. В този смисъл има стандартен, звукоизолиращ, термоизолационен гипсокартон.
- Сравнително евтина инсталация без много остатъци.
- Можете да окачите рафтове и рамки на гипсокартон
- Възможност за направа на декоративни фигури от гипсокартон.
Видове гипсокартон
На пазара има три вида гипсокартон, които се класифицират според техните качества и дебелина. Докато обикновеният гипсокартон е подходящ за повече приложения, има много други видове, които са по-подходящи за специални обстоятелства – такива са влагоустойчивият и пожароустойчивият гипсокартон.
Когато влезете в контакт с нас и нашите майстори от ДиасБилд, ние ще ви помогнем да изберете кой тип е най-подходящ за вашия проект. Те ще измерят квадратурата на стените и таваните, които трябва да бъдат покрити. Така ще се съобразят с отпадъците поради ограничения при рязане и размерите на готовите листове гипсокартон.
Стандартен гипсокартон – дебелина от 9,5 или 12,5 мм. Приложение за стени, които нямат специални изисквания, за окачени тавани, за архитектурни елементи, за декоративни фигури.
Огнеупорен гипсокартон – тип ѝ или Перлит. За стени и тавани, при които се изисква огнеупорна устойчивост за поне 20 минути при възникване на пожар. Тези модели се смесват с фибро нишки, които подсилват структурната цялост на гипсокартона, така че да издържа на пожар.
Удароустойчив гипсокартон – използва се в помещения и зони където има засилен трафик и възможност за повреждане на стените. Отново подсилването е с фибро нишки, но с по-тънък лист, за да се предотвратят повреди.
Влагоустойчив гипсокартон – използва се в бани, мазета, гаражи и други зони, които са податливи на влага. Водоустойчива зелена хартия обикновено покрива гипсовата сърцевина.
Звукоизолиращ гипсокартон – използва се за помещения и зони, където се търси целенасочена звукоизолация. В материала са вплетени вискозоеластични полимери. Тези полимери превръщат звуковата енергия в топлинна.
Специален гипсокартон устойчив с оловни частици, който се използва в помещения изложени на рентгенови лъчи или в зони с радиационно лъчение.
Гъвкав гипсокартон – той се използва за специални инсталации в ниши, обли или извити архитектурни части.
Син гипсокартон – използва се за основа на фурнирна мазилка, която има специфичен цвят и така се създава специфичен външен вид.
Монтаж на гипсокартон – стъпки
Поставянето на гипсокартон в дадено помещение става след като се избрете подходящия вид, от изброените преди малко. Пресмята е площта, в която ще бъде монтирана инсталацията. за да се прецени колко листа ще трябват въз основа на размера на площта.
- Рязане
Листовете се поставят върху равна и суха повърхност. Измерва се дължината, която ще ви е необходима за вашия проект, с молив се маркира къде ще трябва да се изреже листа.
- Окачване на гипсокартона
Гипсокартонът се прикрепя към дървените или металните шпилки, използвани за рамкиране на пространството. Трябва да окачите листовете хоризонтално, когато работите с дървени шпилки, докато металните щифтове работят по-добре при вертикални инсталации. Това е така, защото дървените шипове са по-склонни да се деформират и отклоняват с течение на времето.
- Довършителни работи
В зависимост от избрания вид гипсокартон има довършителни работи по слепване, закрепване, дооформяне или каквото друго се налага, за да бъде монтажът завършен, устойчив и надежден, и естествено функционален.
Ние от DiasBuild предлагаме монтажи и инсталации с гипсокартон в следните направления
- Монтаж на стандартен гипсокартон, окачени тавани и декоративни форми
- Монтаж на пожароустойчив гипсокартон в помещения, които го изискват
- Монтаж на влагоустойчив гипсокартон в баня, приземен етаж, в кухня, във влажни помещения
- Монтаж на специфичните видове гипсокартон за специални помещения
За цени, оглед, мнение и контакт, свържете се с нас, още сега!